Ostatnie miesiące były bardzo wymagające. Różnego rodzaju działania rozwojowe inicjowane przez działy personalne zostały zamrożone. Odwołano nie tylko szkolenia stacjonarne czy konferencje. Pod znakiem zapytania stanęło wiele projektów, konkursów, corocznych atrakcji i imprez, które nie miały prawa się odbywać w okresie pandemii.
Reakcja ze stron firm oferujących szkolenia przyszła dość szybko. Pojawiły się zajęcia online, a nurt dzielenia się wiedzą, m.in. poprzez podcasty i webinary nabrał rozpędu. Jak w tak obszernym zbiorze rozróżnić to co dobre, od mało wartościowych treści nastawionych tylko na sprzedaż?
Wydarzenie oznaczone jako BEZPŁATNE przecież wcale takie nie jest – płacimy za nie czasem, który w dobie galopującego wręcz rytmu życia, nie był nigdy przedtem tak cenny jak teraz.
Członkostwo w Polskim Stowarzyszeniu Zarządzania Kadrami (#pszk) stanowi antidotum na opisany problem.
Od września 2020 r. pojawiła się w bazie wiedzy dostępnej na www.pszk.pl niezliczona liczba webinarów, które pozwoliły na naukę i rozwój nie tylko pracownikom działów HR, ale także menedżerom i specjalistom gwarantując jakość wystąpień przygotowywanych przez praktyków.
Stowarzyszenie zrzeszające tak wiele podmiotów z branży nie może sobie pozwolić na zapraszanie ludzi przypadkowych. Oczywiście nie wszystkie spotkania były rewelacyjne, równie dynamiczne i inspirujące do działania. Natomiast wszystkie były prowadzone przez osoby, które posiadały wiedzę i doświadczenie z dziedziny HR.
Przed okresem pandemii odbywało się również wiele wydarzeń w trybie stacjonarnym, ale ich skala i liczebność uczestników to jedynie ułamek obecnej oferty spotkań online.
Pamiętam swoje prelekcje w Poznaniu czy Warszawie, gdzie na spotkaniach było kilkanaście osób. Podczas ostatniego spotkania online, które miałem okazję prowadzić, przed ekranem zgromadziliśmy blisko 50 osób. Znacznie łatwiej jest uczestniczyć w spotkaniu niestacjonarnym w trakcie pracy niż wygospodarować co najmniej pół dnia, aby dotrzeć fizycznie na spotkanie.
Wydarzenia PSZK są prowadzone przez praktyków dla praktyków m.in. z takich organizacji jak Grupa Żywiec, Leroy Merlin, DPD czy ING Bank Śląski. A pytania i wątki pojawiające się na czacie prowokują do pogłębionej dyskusji. Jednym z ostatnio omawianych zagadnień był temat tego kim jest HR BP i jaka jest jego rola w organizacji. Pomimo tego, że ciężko jest określić jeden, wzorcowy status HR BP w organizacji, podjęliśmy próbę zdefiniowania i skategoryzowania tej roli uwzględniając różne perspektywy.
Innym przykładem było moje wystąpienie na temat grywalizacji. Pojawił się istotny wątek dotyczący tego, czy rzeczywiście tego rodzaju narzędzie motywuje pracowników do działania i wpływa na wzrost zaangażowania. A jeśli tak, to czy jest to efekt trwały, okresowy, czy wręcz tylko na czas realizacji projektu. Rozmowa w gronie osób z branży, otwartych na dyskusję, istotnie poprawia jakość wystąpień prelegentów. Im więcej niedopowiedzeń ze strony prezentującego, tym więcej pytań ze strony uczestników. A to z kolei, wpływa pozytywnie na wszystkich zainteresowanych.
Dla osób z HR, które realizują swoje autorskie projekty, PSZK stwarza przestrzeń do podzielenia się zdobytym doświadczeniem i wiedzą. Tak było z moimi projektami dotyczącymi wspomnianej już grywalizacji w HR. Narzędzie, które nie jest zbyt popularne, a bardzo skuteczne i przyszłościowe, miało szansę ujrzeć światło dziennie i inspirować inne firmy do wdrażania elementów grywalizacji. Dla mnie była to okazja do zebrania informacji zwrotnej na temat omawianego projektu i otrzymania cennych wskazówek do dalszego rozwoju grywalizacji. Od maja 2021 r. wprowadziliśmy na stałe do agendy wydarzeń PSZK temat grywalizacji, tak by co miesiąc prezentować nowe zagadnienia i popularyzować wiedzę z tego zakresu.
Bardzo się cieszę, że udało mi się zaszczepić elementy gamifikacji w samych stowarzyszeniu. Wprowadzony został projekt HR Stars, który zachęca do zbierania gwiazdek poprzez regularny udział w webinarach, by na koniec „wymienić” je na wartościowy certyfikat potwierdzający zaangażowanie w swój rozwój. Obecnie trwa druga edycja, co potwierdza wysokie zainteresowanie tym przedsięwzięciem i wpływa istotnie na popularyzację PSZK, jako organizacji myślącej nowocześnie.
Istotnym elementem oferty PSZK jest coroczne badanie, którego zwieńczeniem są Certyfikaty HR Najwyższej Jakości. Badanie obejmuje całość procesów HR realizowanych w danej firmie oraz analizę wybranego projektu HRowego, z którego realizacji firma jest szczególnie dumna. Przystąpienie do badania to świetna okazja, by dział personalny przynajmniej na chwilę mógł się zatrzymać, przeanalizować swoją pracę i poddać się ocenie, to swego rodzaju audyt prowadzony działań. Może się okazać, że w danym roku nie udało się zrealizować projektu, który byłby powodem do pochwalenia się publicznie. Wtedy jest bodziec do bardziej odważnego i kreatywnego działania w kolejnym roku. Tego rodzaju motywacja płynąca z zewnątrz daje dodatkowego kopa do podejmowania nowych wyzwań.
Kolejnym projektem edukacyjnym wobec którego nie można pozostać obojętnym jest Idealny HR Business Partner. Podczas cyklu 4 warsztatów przedstawiane są zagadnienia dotyczące m.in. kompetencji, miejsca w strukturze, zakresu odpowiedzialności i zadań oraz rozwoju HR BP. Jest to nie tylko sposób na uporządkowanie wiedzy dotyczącej roli HR BP, która zmienia się wraz z nowymi wyzwaniami jakie stoją przed biznesem i HRami, ale także szansa na poznanie świetnych specjalistów “po fachu” i wymianę doświadczeń.
Za każdym razem, gdy dostaję pytanie o to czy warto być członkiem PSZK, biorę głęboki oddech. Jest to spowodowane tym, że możliwości korzystania z oferty PSZK jest wiele. Każdy może czerpać z członkostwa odmienne korzyści.
Ja cenię PSZK za:
- Praktyczny wymiar prezentowanej wiedzy podczas webinarów. Kwietniowe wystąpienie Iwona Wencel z tematem “HR od nowa” przypomniało mi, że wszystko zaczyna się od właściwej postawy i to ona determinuje nasz rozwój. W przypadku pracowników działu HR jest to szczególnie istotne, ponieważ właściwa postawa ma wpływ na całą firmę.
- Możliwość wymiany wiedzy i skonfrontowanie swoich pomysłów z osobami z branży. Od początku członkostwa w PSZK bardzo dużo rozmawiamy z Agnieszka Szefler i Piotr Palikowski na temat projektów realizowanych przez stowarzyszenie i kolejnych planach organizacji, co pozwala moim pomysłom nadać odpowiedni kierunek.
- Możliwość wystąpień ze swoimi projektami, by opracowane pomysły miały szansę znaleźć naśladowców i inspirowały do kolejnych działań na rzecz rozwoju pracowników.
- Certyfikat “HR najwyższej jakości”, który jest podsumowaniem działań zrealizowanych w danym roku przez dział HR i motywuje do realizacji kolejnych projektów.
Pracujesz w dziale HR i zależy Ci na rozwoju? Sprawdź co oferuje #PSZK – www.pszk.pl. Członkostwo w PSZK jest skuteczne, wtedy gdy działa obustronnie – czerpiesz z oferty stowarzyszenia jak najwięcej równocześnie dając coś od siebie. Ze względu na dużą aktywność i zaangażowanie nie jest to stowarzyszenie dla wszystkich, ale wszyscy powinni ofertę PSZK choćby przeanalizować.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji – napisz do mnie w wiadomości prywatnej, jako wieloletni partner PSZK chętnie podzielę się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi członkostwa w stowarzyszeniu.