Książka Cala Newporta „Praca głęboka” pozwoliła mi udoskonalić swoje nawyki, by działać jeszcze bardziej efektywnie.
Co zwróciło moją największą uwagę?
Zacznijmy od definicji pracy głębokiej – to czynności zawodowe wykonywane w stanie koncentracji, przy maksymalnym wykorzystaniu zdolności poznawczych.
Przyczyna dla której pracownicy umysłowi odzwyczajają się od pracy głębokiej to NARZĘDZIA INTERNETOWE. Ten stan rozproszonej uwagi uniemożliwia pracę głęboką, wymagającą długich okresów skupienia, w których nic nie zakłóca toku naszych myśli.
Jeśli przez dłuższy zajmujemy się płytką aktywnością, nasza zdolność do pracy głębokiej trwale się zmniejsza. Fakt, że nasza praca staje się płytsza, stwarza ogromną szansę osobistą i ekonomiczną ludziom, którzy oprą się tej tendencji i postawią na pracę głęboką.
W dobie tak szybko zmieniających się czasów, aby zachować swoją wartość na rynku pracy, trzeba opanować sztukę szybkiego uczenia się nowych, często skomplikowanych rzeczy.
Cal Newport stawia hipotezę, że zdolność pracy głębokiej staje się coraz rzadsza, tymczasem jej wartość dla gospodarki rośnie.
Dlatego nieliczni, którzy opanują tę umiejętność i uczynią ją podstawą swojego życia zawodowego odniosą sukces.
Książka zawiera dużo więcej wartościowych wskazówek . Warto po nią sięgnąć. W mojej ocenie jest to jedna z najlepszych pozycji dotyczących organizacji czasu i efektywnej pracy. Gorąco polecam.