Kompetencje miękkie – od czego zacząć?

Czy szkolenia, które prowadzisz powodują w ludziach trwałą zmianę?
Takie pytanie słyszę co jakiś czas od różnych osób.

Odpowiadam: TAK, o ile dany człowiek posiada odpowiednią motywację do zmiany. 

Jeśli jedynym motywatorem do zmiany w życiu zawodowym jest przykaz szefa (a tak się często dzieje), to ciężko o trwałe efekty.
 
Jeśli natomiast jest to motywacja wewnętrzna, wynikająca z rzeczywistej potrzeby zmiany, to jest szansa na konkretny długotrwały sukces.

Kiedy prowadzę szkolenia jeden na jeden i mają one charakter cyklicznych spotkań, to czymkolwiek byśmy się nie zajmowali – musimy najpierw poszukać Twojej motywacji.
Jeśli jej nie znajdziemy, nie ma szans na trwałą zmianę w Twoim życiu.

Kilka dni temu zakończyłem właśnie taki proces szkoleniowy, gdzie tak naprawdę przez 4 spotkania szukaliśmy… motywacji.  I nie udało się.  Jedynym motywatorem mojego klienta był zewnętrzny nacisk, by  wzmocnił on swoje kompetencje w wybranych obszarach zawodowych. Sam zainteresowany nie widział do końca takiej potrzeby. Nie miał też w sobie motywacji do zmiany. Z tego właśnie powodu nie wyszło.


Dlatego zanim podejmiesz jakąkolwiek próbę zmiany swojego życia, poszukaj dobrej motywacji. 


Co to może być?

  • Poprawa organizacji pracy spowoduje, że będziesz pracował krócej i zyskasz więcej czasu na pasję, czy też życie rodzinne.
  • Poprawa umiejętności sprzedażowych spowoduje, że zwiększysz swoje zarobki i będziesz mógł (mogła) częściej podróżować.
  • Poświęcenie większej ilości czasu na naukę przyczyni się do poprawy twardych kompetencji, a to z kolei wpłynie na Twój awans w firmie, lepsze pieniądze, poczucie satysfakcji z osiągania kolejnych celów zawodowych.
  • Rozwój asertywności to z kolei szansa na zbudowanie odpowiedniej pozycji w organizacji, która z kolei może przełożyć się na awans i wyższe zarobki.


Jeśli znalazłeś(aś) odpowiednią motywację, to masz szansę na dokonanie korekty w Twoim zachowaniu i wówczas jest nadzieja na to, że będzie ona miała charakter długoterminowy.
Dlaczego?
Ponieważ za każdym razem, gdy będziesz chciał(a) odpuścić, pomyślisz o swoim głównym motywatorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spodobał Ci się wpis ?
Podziel się wiedzą ze znajomymi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Menu