pracujesz...i co z tego wynika?

Pracujesz… i co z tego wynika?

Dzisiaj kilka zdań o tym, jak pracować by mieć satysfakcję, ale też czuć, że jest się potrzebnym w danej organizacji.
To od czego bym zaczął swoje działania jako nowy pracownik, to przyjrzenie się swojemu zakresowi obowiązków.

Ok., w niektórych organizacjach nie ma takiego dokumentu! Ale jest jakiś kierownik, osoba która ma wpływ na to, co robisz w tej firmie i za co odpowiadasz. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz pracę, czy masz długoletni staż, zachęcam do doprecyzowania priorytetów. Jest to ważne zwłaszcza, gdy tych zadań na Twoim stanowisku jest dużo i nie wiesz czasem, za co się zabrać w pierwszej kolejności.

Druga sprawa (równie ważna) to kontekst, czyli częścią jakiego procesu / jakich procesów jesteś. Dlaczego dane zadanie do Ciebie trafia, od kogo przychodzi i do kogo kierujesz efekty swojej pracy? Czy na Tobie kończy się działanie? A może rezultat, który osiągasz, realizując dane zadanie, jest fazą, która pozwala uruchomić kolejny etap jakiegoś procesu? Co w związku z tym jest naprawdę efektem końcowym i co to przynosi dla organizacji? Dlaczego w ogóle to robisz?

Znam takie organizacje, których kierownicy nie potrafią odpowiedzieć swoim pracownikom na większość z tych pytań. Zwłaszcza na to: “po co dane zadanie mam wykonać?”. To nie zwalnia Ciebie z tego, by pytać, drążyć i wiedzieć więcej. 

Ostatnio mam przyjemność prowadzić projekt dotyczący analizy procesów w danej organizacji. Sprawdzamy, co i jak działa i dlaczego działa tak, jak działa. W zespole tworzącym dział danej organizacji, omawialiśmy funkcjonujące procesy. Każdy nawet najniższej rangi pracownik miał okazję wysłuchać, ale też ustosunkować się do tego, jak dane zadania są realizowane, co zmienić, co poprawić etc. Każdy z uczestników miał okazję poznać proces od początku do końca, zrozumieć dlaczego wykonuje daną czynność i jak wpływa na innych, wykonana przez niego praca. Na koniec młody pracownik stwierdził, że fajnie było brać w czymś takim udział, posłuchać jak to wszystko działa i wtrącić do tematu swoje “trzy grosze”.  Uważam ten projekt za bardzo interesujący i ważny dla każdego człowieka w organizacji, zwłaszcza dla tych osób, które są na początku swojej drogi zawodowej.  

Dlaczego ważne jest, by wiedzieć, co należy do Twoich zadań i częścią jakiego procesu jesteś? Myślę, że wpływa to mocno na Twoje poczucie odpowiedzialności oraz każdego innego pracownika. Wiedząc po co coś robisz i jaki ma to wpływ na innych, starasz się bardziej, dbasz o jakość i jesteś bardziej odpowiedzialny. To z kolei powinno przyczynić się do konkretnych wyników organizacji.

Poza tym rozmowa z przełożonym na temat zakresu obowiązków i priorytetów, ustalenie szczegółów,  pomaga nam spokojnie wykonywać swoje zadania i skupić się na tym, co rzeczywiście jest ważne.

Uwaga! Tak jak wspomniałem, może się zdarzyć, że przełożony… sam do końca tego nie wie. Wówczas odpowie – “wszystko jest ważne” albo “robimy tak, bo zawsze tak robiliśmy”.  Warto szukać dalej, by ustalić częścią jakiego procesu jesteś, kto jest jego inspiratorem i co jest na jego końcu. Jest nadzieja, że w ten sposób dojdziesz do rzeczy ważnych i ważniejszych w organizacji. Daje to poczucie spokoju i pewności, na czym polega Twoja  praca. 

Owa świadomość ma duże znaczenie dla Twojego rozwoju. Może dojdziesz do wniosku, że wykonujesz obowiązki dla swojej organizacji totalnie nieważne, a perspektywy, że to się zmieni, wydają się mizerne. Ciężko wtedy oczekiwać chociażby awansu czy zmiany Twojego wynagrodzenia. Na pewno “na świecie” są stanowiska lepiej płatne i bardziej perspektywiczne. A może… jest Ci z tym dobrze? Wówczas sytuacji nie zmieniaj 🙂 

W ogóle może lepiej tego nie wiedzieć? Bo jeśli się okaże, że Twoja praca niewiele znaczy dla organizacji, możesz być rozczarowany, a to spowoduje, że będziesz musiał coś z tym zrobić. Może zmienić pracę?! A przecież możesz tego nie chcieć, tym bardziej, jeśli praca w danej firmie wydaje Ci się bardzo ok, ludzie są w porządku, szef/szefowa też jest bez zarzutu. Decyzja należy do Ciebie. 

Mimo wszystko uważam, że warto wiedzieć więcej o swoim stanowisku pracy, priorytetach i tym, jakie są Twoje perspektywy rozwoju. Sama wiedza nie musi oznaczać radykalnej zmiany w Twoim życiu. 

Ubolewam, bo z mojego doświadczenia wynika, że niewiele osób wie, co należy do ich zadań, na co wpływa efekt ich pracy i ile “waży” ich stanowisko w firmie. A może to tylko mój wypaczony obraz tej kwestii? Może współpracuję nie z tymi organizacjami, z którymi powinienem 😉 

Mimo wszystko zachęcam do rozeznania swojej sytuacji zawodowej, zbudowania większej świadomości zakresu swoich obowiązków i potrzeby bycia w danej firmie.Po co? By stać się SUPER PRACOWNIKIEM.

Powodzenia!

W kolejnym odcinku z tej serii opowiem o tym, jak śpimy, jemy i jak wygląda nasz dzień – nie tylko w pracy.

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, możesz wesprzeć moją twórczość, stawiając mi wirtualną kawę: https://buycoffee.to/jaroslawbien 😊

Postaw mi kawę
pracoholizm managera

Menedżerze! Nie musisz myśleć o pracy 24/7!

Spotykam różnych, ale znakomitą część stanowią Ci, którzy po otrzymaniu stanowiska, „zapinają wrotki” i już ich nie zdejmują.

Biegają z taczkami, działają, dzwonią, spotykają się, myślą bez przerwy o kolejnych zadaniach, no i oczywiście się stresują. Praca na ważnym stanowisku tak właśnie musi wyglądać.

Read More »
Stres menedżera

Stres menedżera udziela się pracownikom

“Nawet nie wiedziałam, że mój stres może tak bardzo oddziaływać na moich pracowników” – takie zdanie usłyszałem ostatnio, na koniec prowadzonego przeze mnie szkolenia dotyczącego zarządzania zespołem….

Read More »
pić jeść spać jak super pracownik

Pić, jeść, spać… jak SUPER PRACOWNIK!

Dzisiaj artykuł o tym, jak pić, jeść, spać i dbać o siebie, aby funkcjonować na przyzwoitym poziomie.
Skupię się na najważniejszym punktach, które w mojej ocenie sprawdzają się i mogą pomóc Ci w codziennym funkcjonowaniu.

Read More »
pracujesz...i co z tego wynika?

Pracujesz… i co z tego wynika?

Dzisiaj kilka zdań o tym, jak pracować by mieć satysfakcję, ale też czuć, że jest się potrzebnym w danej organizacji.
To od czego bym zaczął swoje działania jako nowy pracownik, to przyjrzenie się swojemu zakresowi obowiązków.

Read More »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spodobał Ci się wpis ?
Podziel się wiedzą ze znajomymi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Menu